Menü
Gyermekorvosi rendelő Dunaharaszti Ha gyermekorvost keres Dunaharasztiban!
  • Dr. Rácz Ildikó Enikő

    Dr. Rácz Ildikó Enikő

    Csecsemő és gyermekgyógyász szakorvos

    Tovább
  • Gyermekgyógyászati szakvizsgálat

    Gyermekgyógyászati szakvizsgálat

    Tanácsadás újszülötteknek, csecsemőknek

    Bejelentkezés
  • Hasznos Tanácsok

    Hasznos Tanácsok

    Hasznos tanácsok (nem)csak kisgyermekeseknek...

    Megnézem
  • „Minden gyerek jó, ha jól érzi magát a világban..”

    „Minden gyerek jó, ha jól érzi magát a világban..”

    Az egészséges kisbabákért

Mit csinál a védőnő?

A főiskolát végzett védőnő a házi gyermekorvos legközelebbi munkatársa és legfontosabb segítője. Az ő feladata kezdetben a terhesség és a magzat fejlődésének követése. A terhesgondozás keretében életviteli tanácsokat ad, válaszol a kismama kérdéseire, felkészíti őt a szülésre és az újszülött fogadására. Ő az első szakember, akit értesíteni kell a baba megszületéséről és ő az, aki a hazaadást követő napokban elsőként meglátogatja a családot, hogy segítséget adjon a csecsemőápoláshoz (szoptatáshoz, fürdetéshez, öltöztetéshez, stb.). Ha szükséges gyakrabban, egyébként 6 hetes korig hetente, majd egy éves korig havonta látogatja a családot. Hozzá kell fordulni, ha gond van a szoptatással, etetéssel, a gyermek viselkedésével, alvásával, vagy súlyfejlődésével. 6 éves korig kíséri figyelemmel a gyermek fejlődését és segít a családnak a familiáris és szociális gondok rendezésében. Telefonon, vagy a rendelőben fogadóóráján lehet megkeresni. A tanácsadáson az orvossal együtt vesz részt. Jelzi, ha valakinél valamilyen problémát észlel és figyel arra, hogy senkinél ne szenvedjen késedelmet egy szükséges védőoltás beadása.

Van olyan védőnő, aki az iskolában dolgozik. Ő végzi az előírt szűrővizsgálatokat, gondoskodik az iskoláskorban aktuális védőoltások beadatásáról. Jelzi a házi gyermekorvosnak, ha a nebuló szellemi, vagy testi fejlődésében valami problémát érez. Az egészségnevelés keretében felvilágosító órákat tart az alkohol, vagy kábítószer fogyasztás, dohányzás veszélyeiről, az egészséges életmódról Van olyan védőnő, aki az iskolában dolgozik. Ő végzi az előírt szűrővizsgálatokat, gondoskodik az iskoláskorban aktuális védőoltások beadatásáról. Jelzi a házi gyermekorvosnak, ha a nebuló szellemi, vagy testi fejlődésében valami problémát érez. Az egészségnevelés keretében felvilágosító órákat tart az alkohol, vagy kábítószer fogyasztás, dohányzás veszélyeiről, az egészséges életmódról.

A védőnői szolgálat telefonszáma: 06-24/260-357

Figyelem az egészséges tanácsadásra előzetes telefonos időpontegyeztetés szükséges a saját védőnőnél!!

Az egészséges tanácsadás helyszíne a Fő út 35. sz. alatti rendelő tanácsadó terme.

Megosztás

Kapcsolat

Dr. Rácz Ildikó Enikő
Gyermekorvos
Cím: 2330 Dunaharaszti
Fő út 35.

Tel: +36-30-682-0981
Fax: +36-24-531-590
E-mail: orvos@raczildiko.eu

Rendelési idő:

Hétfő: 15:00-18:00
Kedd: 08:00-11:00
Szerda: 9:00-12:00 Egészséges tanácsadás
Rendelés: 12:00-15:00
Csütörtök: 15:00-18:00
Péntek: 08:00-11:00

 

Bejelentkezés»

Gyakori Kérdések

Mi a lázgörcs?

A lázgörcs - a gyermekkori görcsös állapotok leggyakoribb formája- a gyermek hirtelen felszökő láza esetén lép fel. A lázgörcs kisdedkorban a leggyakoribb. Ugyanis csecsemő-, és kisdedkorban az idegrendszer még éretlen, és a láz felszökésekor beállt hirtelen hőmérsékletváltozáskor fokozott görcskészség léphet fel. A gyermekek kb. 4.-5 %-a öt éves koráig átél egy lázgörcsöt. Ez leggyakrabban egyszer fordul elő. A görcsök akkor lépnek fel, amikor a betegség kezdetén a láz gyorsan igen magasra 39-40°C felszökik. A gyermek hirtelen elveszíti eszméletét, teste elernyed, vagy megfeszül, az izmok rángatózni kezdenek, amely az egész testre is kiterjedhet. A szemek fennakadnak, szájából nyál folyik. A görcs általában néhány perc alatt szűnik, de minden esetben szükséges orvosi vizsgálat, sok esetben kórházi felvétel, megfigyelés, kivizsgálás is. Mit tegyünk otthon lázgörcs észlelése esetén? Fontos hogy amennyire lehet, őrizzük meg nyugalmunkat, a gyermeket fektessük oldalra, és védjük az esetleges sérülésektől. Ha nagyrohama - rángógörcse - van, próbáljunk egy összehajtott zsebkendőt oldalról a fogai közé csúsztatni, nehogy megharapja a nyelvét. Ruhait lazítsuk meg. A görcsroham alatt figyeljük a gyermek légzését, színét. Ugyanis súlyosabb esetben, hosszabb görcsroham esetén, rövid ideig tartó légzéskimaradás is bekövetkezhet, illetve a gyermek elsápadhat, leszürkülhet. Ha már volt a gyermekének lázgörcse, akkor minden hurutos, lázas megbetegedés kapcsán rendszeresen, naponta többször mérje a lázát. A lázcsillapító kúpot, vagy szirupot már kb. 38,5°C-os láznál adja be. Az első lázgörcs lezajlása után, vagy lázgörcs hajlamban a gyermekorvos otthonra görcsoldó gyógyszert ír fel, - leggyakrabban végbélbe adható görcsoldó oldatot - amelyet a görcs kezdetén a végbélnyílásba kell nyomni. Mivel a görcsoldót tartalmazó oldat a végbélből nagyon gyorsan felszívódik, így a görcsroham is gyorsan megszűnik. Lázgörcs esetén a fentebb leírt teendők elvégzésével, párhuzamosan értesíteni kell a háziorvost, vagy a mentőket.   Dr. Szabolcs Andrea és Dr. Zilahy Mónika